Katina Falı

Katina Falı’nın Deste Falı, aşk hayatınız hakkında en doğru bilgileri vermesiyle ünlüdür. İzmirli meşhur Falcı Katina adıyla bütünleşen fal, ‘Deste’ adı verilen fal 65 karttan oluşur. Özellikle aşk ile ilgili konularda iyi sonuçlar veren, mitolojik bir arka planı olan bir fal çeşididir. Kartlardaki karakterlerin geçmişte yaşamış kişiler olduğuna ve fal üzerinde etkili olduklarına inanılır.

Bakılma yöntemi Tarot falına benzer. Tarot kartları ile de sıkça uygulanan İmparatorluk Haçı (Kelt açılımı) yöntemi ile bakılır. Katina’nın Falı’nda en önemli farklardan bir tanesi, kartlar açılmadan önce element ruhları kartlarının ayrılıp kenara konması ve seansın sonunda sorunun olumlu veya olumsuz cevabının bu karta göre belirlenmesidir.

maglar;

attart: toprak ana, iyi güçlerin büyücüsü
valide: kötü ana, karanlık güçlerin kullanıcısı

element ruhları ise:

selena: abanozun ruhu
ariman: yakutun ruhu
bedes: zümrüdün ruhu
isfahan: elmasın ruhu

bunları dört temel element kartı izler.

abanozun çarkı
ateşin yakutu
suların zümrüdü
büyük elmas

kadınlar, kendi arasında (yaş durumuna uygun olarak) hanımlar ve sultanlar olarak iki gruba ayrılır ve dört temel elemente göre isimlendirilirler.

genç olanlar, yani hanımlar:

tattaret: abanozun hanımı
selçukassa: yakutun hanımı
mida: zümrüdün hanımı
dastar: elmasın hanımı

daha yaşlılar, yani sultanlar:

assyranta: abanozun sultanı
urmiaa: yakutun sultanı
parsadra: zümrüdün sultanı
adhamdeva: elmasın sultanı

erkeklerde de aynı ayrımlar vardır. gençler, yani beyler:

sunit: abanozun beyi
saah: yakutun beyi
aral: zümrüdün beyi
gamhat: elmasın beyi

yaşlılar, yani hükümdarlar:

turan: abanozun hükümdarı
tagral: yakutun hükümdarı
eprahhat: zümrüdün hükümdarı
dare: elmasın hükümdarı

destede elementlere göre ayrılan son kartlar, atlardır:

munzur: abanozun siyah atı
kalif: yakutun kır atı
hesse: zümrüdün atı
zara: elmasın beyaz atı

Mag, element, insan ve at kartlarından başka, 35 tane sembol kartı vardır ki bunlar yaşamın içinden gelmektedir. bu kartlar arasında mektup, deve, yatağan, nil nehri, fareler, kız çocuğu vb. bulunur.

Mara meimaridi tarafından yazılan kitapta kartların anlamlarından başka kehanet için, kökeni iran ve hindistan’a kadar uzanan ve bir kişi kartı etrafına 26 kart açılarak bakılan tanridna yöntemi ile, tarot kartları ile de en fazla kullanılan yöntem olan imparatorluk haçı (kelt haçı) yöntemi anlatılmıştır.

Katina’nın aşk falı’nda önemli noktalardan bir tanesi, açılıştan önce element ruhlarının ayrılıp bir kenara konması ve seansın sonunda soru sorana yol göstermesi için bir tanesinin seçilmesidir. ayrıca bazı tarotçuların kelt haçı yönteminde kaderin kişiyi destekleyip desteklemediğini söylemesi gibi, katina’nın destesinde de son çıkan kartın olumlu ya da olumsuz olmasına göre sorunun yanıtı aranır.

Eski izmir’in kozmopolit yapısına uygun olarak, izmirli büyücülerin arasında da müslüman, hıristiyan ya da yahudiler bulunmaktaydı. nitekim dilden dile aktarılan bilgilere göre, izmirli büyücülerin inanış yollarının ayrı olmasına rağmen hepsinin tek tanrıya inandığı anlaşılmaktadır.

Deste ile bakılan fallarda da ortak noktalar önplana çıkartılmaktadır. klasik tarot destelerinin ortak anlatımından farklı olarak, katina destesi’nin net bir hikayesi yok görünmektedir. klasik destelerde doğum-büyüme-ölüm-yeniden doğuş temalı efsanelerin ortak bir özeti okunabilirken, katina destesi bu işi daha çok anneden kızlarına, ustalardan çıraklarına aktarılan bilgilerle yapmaktadır.

İmparator Açılımı:
Her tür soruya uygundur, bu sistem, gelişim süreçleri, arka planda kalan şeylerin aydınlatılması, gelecek zaman, neden öğrenme ile ilgili sorulari yanitlar. Eğer belirli bir soru türü için hangi açılım sisteminin kullanılması gerektiğinden emin değilseniz, İmparator açılımıni kullanabilirsiniz. Toplam 10 kart açılır
İlişki Açılımı:
Iki insan arasındaki ilişkinin türü hakkında bize bilgi verir. Genelde bir aşk ilişkisinin iç yüzünü öğrenmek için acilir, ama iki insan arasında olabilecek başka ilişkiler de bu acilima konu olabilir; örneğin iş, komşuluk ya da aile ilişkisi. Toplam 7 kart açılır. Tipik Sorular = X ile olan ilişkimin durumu nedir?
Karar Açılımı:
Bu açılım birden fazla seçenek olması ancak karar verilememesi durumuna yöneliktir.
Toplam 7 kart açılır.
Tipik Sorular = Seçeceğim hangi yol benim için daha iyi olacak?

Nasıl Katina Falı Baktıracağım?

 

Diğer fal açıklamaları için blogumuzda gezinmeye devam ediniz. ;